Tarihten Gelen Takım Elbise Tutkusu

Tarihten Gelen Takım Elbise Tutkusu

TARİHTEN GELEN TAKIM ELBİSE TUTKUSU

Erkekler için takım elbise, özellikle kıyafet yönetmeliği olan kurumlarda çalışanlar ve iş adamları için son derece önemli. İş nedeniyle takım elbise giymek zorunda olan erkekler, zaman geçtikçe takım elbise konusuna daha çok hassasiyet gösteriyor ve ciddi titizlik takıntılarına sahip olmaya başlıyor. Örneğin; gömlek manşetlerinin temizliği, pantolon ütü çizgisi gibi bitmek bilmez takıntılar zinciri meydana geliyor. Sonuç olarak, birlikte oldukları kişiler, anneler ya da bu işlerle görevli kişiler çileden çıkmaya başlıyor.

Aslında, takım elbise ile ilgili takıntıların ve erkeklerin çoğunun takım elbise tutkunu olmasının genetik durumu var gibi. Her ne kadar tarihine baktığımızda Fransa, İngiltere gibi ülkelerin takım elbise konusunda önemli bir geçmişe sahip olduğunu görsek de, takım elbisenin ülkemizde de çok yeni olmayan bir alışkanlık olduğu görülüyor.

Elbette, Osmanlı’nın son döneminde görülen bastonlu beyefendilerin siyah takım elbiseleri, şimdilerde çok farklı renk ve modellerle modada önemli bir yere sahip. Vazgeçilmez birer aksesuar olarak kravat, papyon, mendil, kol düğmesi gibi aksesuarlarla, tamamen kişinin karakterine özel ayrıntılara sahip olması, takım elbiseyi diğer kıyafetlerden farklı kılıyor.

Bazıları şöyle düşünebiliyor: “Ne var yani alt tarafı takım elbise, hepsi aynı, sadece renkleri farklı.” Bu görüş bir noktada doğru görünse de aslında değil. Çünkü, bahsettiğimiz gibi takım elbise, aksesuarlarıyla çok farklı bir karaktere bürünebiliyor. Bu nedenle her erkeğin, takım elbiseyi taşıması birbiriyle aynı olmayabiliyor. Kısacası, her yiğidin takım elbise giyişi farklı.

Şimdi gelin şu yiğitlere, Osmanlı genlerini değiştirecek birer takım elbise seçelim…

Klasik siyah takım elbise

Erkek takım elbiselerinin, geçmişten günümüze en sık tercih edileni, siyah takım elbiseler tam bir klasik… Kadınlar için, her tür özel geceye, davete giderken kurtarıcı bir parça olarak gardıroplarında bulundurdukları küçük siyah elbise neyse, erkekler için de siyah takım elbise o. Çünkü, genel olarak her renk aksesuarla tamamlanabilen, riski olmayan bir kıyafet. Söz konusu riskin sebebi, fazla kiloların kadınların olduğu kadar, erkeklerin de korkulu rüyaları arasında yer alması. Dolayısıyla erkeklerin, kendilerini daha fit hissedebildikleri, şık ve kaliteli siyah takım elbiseler, bu noktada hayat kurtarıyor.

TARİHTEN GELEN TAKIM ELBİSE TUTKUSU
Takım Elbise
TARİHTEN GELEN TAKIM ELBİSE TUTKUSU
Takım Elbise

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lacivert ve grinin etkisi

Birçok erkek, kıyafet seçiminde artık standartların dışına çıkmayı seviyor. Bu nedenle, pantolonlarda desenli modeller denemeyi, daha sık şapka kullanmayı tercih ediyor. Böylece kendine yavaş yavaş bir tarz oluşturmak, kendi çizgisini yaratmak ve her şeyden önemlisi farklı olmak için doğru adımlar atıyor.

Örneğin, davetler bir yana, erkekler damatlık olarak da klasik siyah takımın dışına çıkarak lacivert, gri gibi renkleri tercih etmeye başladı. Bu eğilimi yakın tarihte gözler önüne seren ve düğünü magazin dünyasına bomba gibi düşen Kenan Doğulu da buz mavisi takım elbisesiyle çok şıktı.

TARİHTEN GELEN TAKIM ELBİSE TUTKUSU
Takım Elbise
TARİHTEN GELEN TAKIM ELBİSE TUTKUSU
Gri Takım Elbise

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siz de düğününüz veya davetli olduğunuz özel geceler için farklı renklerde takım elbiseler deneyebilir, aksesuarlarınızla gecede fark yaratabilirsiniz.

 

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK