Tesettürlü İş Kadınları İçin Hayat Kurtaran İkili: Diz Altı Etek ve Topuklu...

Tesettürlü İş Kadınları İçin Hayat Kurtaran İkili: Diz Altı Etek ve Topuklu Çizme

Her yazı bir yaşanmışlıktan ve yaşanmışlıkların yarattığı bir ihtiyaçtan doğuyor aslında…

Ve biz yeni nesil başı örtülülerin ihtiyaçları da hiç bitmiyor. Bitmiyor çünkü moda dünyası henüz bizim neye ihtiyaç duyduğumuzun farkında değil. Her ne kadar “tesettür modası” son birkaç yılda gelişmeye başlamışsa da, daha alınacak çook yol var. İşte bu yazı da aslında o yolun ne kadar başında olduğumuzun bir göstergesi…

kirmizi_4 kirmizi_3 kirmizi_2 kirmizi_1

İş hayatında yer alan türbanlı kadınlar için kabusun bir adı var: Döpiyes

Mevcut klasik markaların döpiyes tasarımları genellikle  kısa ceket /pantolondan ya da kısa ceket /diz üstü dar etekten oluştuğundan türban kullanan bir kadının bu takımları giyerek bir toplantıya şıkır şıkır gitmesi pek de mümkün değil. Bazı tesettür markalarında yeni yeni uzun ceket pantolonlu döpiyesler tasarlanmış olsa da, onlar da genellikle düğünlük/nişanlık modda olduğundan iş toplantıları için pek uygun değiller.

Bir gün ağzına kadar tıka basa dolu olan gardrobuma bakıp, neredeyse her kadın gibi toplantı için giyecek bir şey bulamadığımda aniden bir aydınlanma yaşadım. Arşimet gibi “evreka evreka” diye kendimi sokağa atıverecektim neredeyse.

Tesettür iş kıyafetleri kombinleri

Aslında çözüm o kadar basitti ki, ihtiyacımız olan iki şey, her birimizin gardrobunda bulunan bir etek ve dize kadar uzun çizmeydi! Eteğin siyah ve diz altı olması tercih sebebidir, çizme topuklu olabileceği gibi düz çizme de olabilir 🙂

Gri_4 Gri_1 Gri_2

 

Çizme ve etek tamam, şimdi yapmanız gereken tek şey içinize bir beyaz gömlek ve eteğinizin rengine uygun bir ceket giymek. Tabi etek, ceket ve çizme siyah olacağından abartıya kaçmayan ama şıklığınızı tamamlayan renkler barındıran bir başörtüsü seçmeyi de unutmayın. Sonra, “Savulun toplantı biiiz geliyoruuz!”

Bu yazıyı yazma fikri aklıma geldiğinde görselini bulmak için kutsal gugıl’a danıştım ve ne buldum biliyor musunuz? Hiçbir şey! İnanır mısınız, yüzlerce görsel taradım ve bugüne kadar kimsenin bunu fotoğraflamamış/akıl etmemiş olmasını anlamlandıramadım. O yüzden benim gardrobumdaki çizme ve eteklerden beğeneceğinizi umduğum kombinleri sizinle paylaşıyorum.

(Bu son dönemde moda olan kombin kelimesini pek bir seviyorum. Cümle içinde kullanınca yazıya daha cool bir hava veriyor 😉

Ne dersiniz tesettür dünyasının en beyaz yakalıları olarak bu tesettür iş kıyafetleri ile hep birlikte yeni bir çığır açar mıyız?

Siyah_1 Siyah_2 Siyah_3

 

Lacivert_1 Lacivert_4 Lacivert_2

 

Kahverengi_2

 

PAYLAŞ
Hayatının yarısını “Halkla İlişkiler”e adamış bir PR Azmanı… Gönlünde yatan aslan hep moda/tasarım olmuş bir beyaz yakalı… Gardrobunda farklı tarzlar, estetik ve şıklığı tesettür modası ile buluşturan, bir sıradan olmayanın peşine koşma uzmanı… Bundan 10 sene önce tesettür modası henüz dutlukken de şimdiki gibi giyindiğinden, o zamanlar kendisine uzaydan gelmiş gibi bakanlar, şimdi “Aaa, bunu nereden aldın?” diye soruyor.

2 YORUMLAR

  1. Sadece tespitte kalmayıp “zaten tesettürde tercihlerin sınırlı olmaz o iş” diyenlere bal gibi de oluru gösteren bir yazı olmuş kaleminize fikrinize sağlık :))

BİR CEVAP BIRAK