Tesettür Yılbaşı Modası Olur Mu?

Tesettür Yılbaşı Modası Olur Mu?

Sevgili Vitringez’in gezentileri, öncelikle hepiniz “kırmızıyı sevenler mevsimi”ne hoş geldiniz. Yılbaşının en sevdiğim tarafı, “we wish you a merry christmas” veya “jingle bells”lerden ziyade dört bir yanın en sevdiğim renk olan kırmızıya boyanması. Ve bir de toffee nut latte var ama onun konumuzla hiç alakası yok şu an 🙂

Bu yazının başlığını yazarken çocukluğumuzdan beri var olan “geyikli kazak” modasının bu yıl hepten coşarak taytla, bereler ve çoraplarla birlikte tekrar gardırobumuza üşüşmesini düşündüm. İtiraf etmeliyim ki bu üşüşmenin biz mütesettir kadınların gardrobuna geyikli şallar/başörtüler olarak tezahüründen korktum. Aklı evvelin biri geyik desenini başörtüye uyarlar, sonra da kafasının iki kenarından uzanan boynuz desenleri ile ortalıkta dolanan başı örtülüler görürüz maazallah deyiverdim.

Peki gelelim sorunun el cevabına. Tüm moda markalarının yılbaşı kreasyonlarını çarşaf çarşaf yayınladığı, ünlülerin seçtiği yılbaşı kombinlerinin orada burada her yerde gözümüze gözümüze sokulduğu şu günlerde hiçbir tesettür markasından “tesettür yılbaşı modası” şeklinde bir kreasyon göremezsiniz. Ve hatta kutsal gugılımız bile “yılbaşı tesettür modası” dediğinizde “hicri yılbaşı mı demek istedin?” diye sorunuzu düzeltiverir.  Hayır efenim öyle demek istemedim.

Her ne kadar yılbaşı ve tesettür yan yana durabilecek iki kavram gibi görünmüyorsa da, bu kavramların niye yan yana durmadığını irdelemek değil niyetim. Mütesettir kadınlar yılbaşında da dışarı çıkıyor, sevgililerine, eşlerine dostlarına hediyeler alabiliyor, en kötüsü evinde çekirdek çitleyip tombala oynayabiliyorsa “Yılbaşında ne giyeceğim?” sorusunun cevabı en az diğer kadınlar kadar onları da ilgilendiriyor demektir. Hele ki bugün semt pazarında başı örtülü yaşlı tonton bir teyzenin yılbaşı için en süslüsünden kırmızı bir don aldığını görünce içimden gülümsedim ve bir kere daha “tesettürlü ya da değil, her kadın önce kadındır.” dedim.

Tesettür Yılbaşı Modası Kombinleri

Uzunca bir girizgahın ardından size bu yılbaşı için seçtiğim kombini beğenilerinize sunuyor ve hepinize şimdiden süpper hipper yeni bir yıl diliyorum.

Göreceğiniz üzere size yılbaşının vazgeçilmesi kırmızı ve beyazdan oluşan, ancak Noel Baba’ya dönmenizi de engellemek için, içinde siyah parçalar da barındıran, “ben buradayım” diye bağırmayacak kadar sade, hem de bir o kadar iddialı bir kombin hazırladım.

5280f6abdca9f 529dc7230f664 527bbec13d063 527a73e8ac23b

Fark edeceğiniz üzere kırmızı benim vazgeçilmezim:)  Özellikle insanların depresif bir ruh haline büründüğü soğuk kış günlerinde hem sıcak hem de hareketli bir renk olarak sıklıkça kullanıyorum. Bu kombinde de kırmızı kabanı bu yüzden seçtim. Kırmızı kendisi zaten çok iddialı bir renk olduğu için çok sade tasarlanmış bir parça olmasına önem gösterdim.

525810e658b29 5258917dab5bc 529dc6ba43f69

Kırmızı çok sevdiğim ama bir o kadar da kullanması tehlikeli bir renk, fazlaca abartırsanız “yanar döner meyve tabağı”na dönmeniz söz konusu, o sebeple kaban haricinde sadece topuklu çizme ve takılarda kırmızı ağırlık bulunmasını tercih ettim. Takılar özellikle “her şey aşktan” konseptiyle tasarlandıkları için ayrıca sevdim, yeri gelmişken yeni yılın aşk dolu geçmesini de dileyebilirim 🙂

Tesettür yılbaşı modası kombinleride düz beyaz olan iki parça var, skinny pantolon ve eldivenler. Eskiden ayakkabıların üzerine dökülen İspanyol paça jean pantolonlar tercih ederdik, ancak  bu sene uzun çizmelerin içine sokarak kullanabileceğimiz skinny jean’ler gardrobumuzda oldukça fazla yer işgal edecek gibi görünüyor. Beyaz tüylü pofidik eldivenleri ise kıyafetinizin “christmas” konseptine uzaktan bir göz kırpması için seçtim.

Kıyafetteki teferruatların birbirine uyumlu olması konusundaki hassasiyetim ise siyah sade tuniğin rugan kemeri, rugan çanta ve çizmenin yan kenarındaki rugan şeritleri bir araya getirdi. Siyah ve kırmızı minik desenleri üzerinde barındıran ipek şal tüm kıyafeti toparlarken, asla takmadan çıkmadığım iri bir yüzük de kombindeki nacizane imzam oldu 🙂

Son not; Çocukken şöminemizin tepesine asılmış çoraplarımız hiç olmadı ama Noel Baba’nın asla gelmeyeceğini öğrendiğimizde büyüdük biz.

PAYLAŞ
Hayatının yarısını “Halkla İlişkiler”e adamış bir PR Azmanı… Gönlünde yatan aslan hep moda/tasarım olmuş bir beyaz yakalı… Gardrobunda farklı tarzlar, estetik ve şıklığı tesettür modası ile buluşturan, bir sıradan olmayanın peşine koşma uzmanı… Bundan 10 sene önce tesettür modası henüz dutlukken de şimdiki gibi giyindiğinden, o zamanlar kendisine uzaydan gelmiş gibi bakanlar, şimdi “Aaa, bunu nereden aldın?” diye soruyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK