“Topuklu Ayakkabılar ve Kadınlar” Romanından: Yürümekle Yollar Aşınmaz

“Topuklu Ayakkabılar ve Kadınlar” Romanından: Yürümekle Yollar Aşınmaz

Bazı topuklu ayakkabılar

Sabahtan akşama kadar topuklu ayakkabıyla çalışan kadınlara günaydın. Takım elbise giyenlere, çocuğu olanlara, eşi etrafı dağıtsa da arkasından toplayanlara, “hizmetçin miyim ben senin?”demeyenlere, kayın validesi tarafından ansızın ziyaret edilenlere, araba kullanırken çok dikkatli davrananlara ve bu kadınların yükünü taşıyan bütün ayakkabılara… günaydın.

Bir ayakkabıyı sevmekle başlar her şey…

524d90db1d74f-tile
Krem Rengi Topuklu Ayakkabı

“TOPUKLU AYAKKABILAR VE KADINLAR” ROMANINDAN: YÜRÜMEKLE YOLLAR AŞINMAZ
Süet Topuklu Ayakkabı

Hayatını iki topuk üzerinde geçirenler zorlansın diye mi bu yollar hep bozuk olur? Ne olurdu sanki dümdüz bir kaldırım, kaldırımın hemen sonunda bir pazar, pazarın sonunda çocuğunuzun kreşi, kreşin sonunda da eviniz olsaydı! Ama olmaz. Yani gerçek dünyada pek mümkün olmayacak rahatlıkta bu cümleler.

Ütopya yolcusu kalmasın!

Çok şey istemiyorsunuz aslında. Aslına bakarsanız hayat, uğruna bu kadar aforizma yazacak kadar da karmaşık değil. Yürüyoruz… Bunun için dolgu ve platform topuklar üretildi mesela.

Üretilmese miydi?

534fd2d5e13f6-tile
Dolgu Topuk Ayakkabı

“TOPUKLU AYAKKABILAR VE KADINLAR” ROMANINDAN: YÜRÜMEKLE YOLLAR AŞINMAZ
Kırmızı Topuklu Ayakkabı

Bazı kadınlar

Bugün, yine şık olmak isteyen bazı kadınlar sivri burun ve ince topuklu ayakkabılarla davetlere ya da törenlere gitmeyi tercih etti. Bunun dışında kalanlarsa çoğunlukla arabalarından inmediler. Ya dışındalardı arabalarının ya da içinde…

Güne yeterli enerjiyle başlayanların bazıları ayakkabılarının olduğu raflara uzun uzun baktı… baktı… baktı… ve en sonunda yine platform topuklu ayakkabının rahatlığında karar kıldı.

Kararsızlıktan iyidir, değil mi ama?

524d9171209e8-tile
Siyah Topuklu Ayakkabı

“TOPUKLU AYAKKABILAR VE KADINLAR” ROMANINDAN: YÜRÜMEKLE YOLLAR AŞINMAZ
En Şık Topuklu Ayakkabı

Başka bir kadın elbisesinin altına çok pahalı ve bütün gününü geçiremeyeceği bir ayakkabı seçti. Bunlar gerçekten iş ayakkabısı değildi, ama ne yapıp edip giymeliydi kadın. Giydi de.

İlk önce ayakkabılarına “iyi akşamlar” dedi, döndü iş arkadaşlarına “iyi akşamlar” dedi. Sonra gitti kendine bir babet aldı.

Hür irade esastır!

Boyunuzu Uzatacak En Rahat Topuklar Dolgu Topuklar

Dolgu topuklu ayakkabılar, topuklu ayakkabılar arasında kadınların en rahat ettikleri ve özellikle yaz aylarında en çok kullandıkları modellerdendir. Sandalet modellerini yaz aylarında hemen hemen her kombininizin altına giyebilirsiniz. Dolgu topuk ayakkabılar hem rahatlığıyla hem de şıklığıyla kadınlar arasında popüler ayakkabılardandır. Bahar aylarında dolgu topuk spor ayakkabıları giyebilirsiniz.

Spor ayakkabılar kadınların en sık kullandığı ayakkabılardan. Sokak modasında günlük spor şık kombinlerde spor ayakkabılar her zaman ön plandadır. Son dönemin en trend ayakkabıları arasında olan dolgu topuk sporlar birçok popüler markanın koleksiyonlarında yer alıyor. Özellikle kısa boylu kadınların oldukça sık bu ayakkabıları tercih etmesiyle kolay kolay da yerleri dolmayacak gibi gözüküyor. Her mevsim kullanabileceğiniz dolgu topuk modelleri bulunmaktadır. Kışın ise dolgu topuk botlar kurtarıcınız olacak. Oldukça rahat olan bu ayakkabılarla tanıştıktan sonra ince topuklarınıza veda edebilirsiniz.

Süet dolgu topuk ayakkabılar kış aylarında kadınların kullanabileceği modellerdendir. En çok tercih edilen rengi kahverengi tonlarıdır. Kışın kalın giysileri ile kombinlendiğinde oldukça şık bir görünüm sunan süet ayakkabılar, kuru havalarda vazgeçilmeziniz olacak. Süetin yıpranabilme özelliği olduğu için daha çok yağışsız, kuru havalarda kullanılması tavsiye edilir.

Deriler, klasik siyah rengi ile hayatımızda vazgeçilmez yeri olan deri ayakkabılara da artık renk geldi. Son dönemde yeşil ve bordo rengindeki deri ayakkabılar kadınların beğenisini kazanmış durumda. Klasiklerden vazgeçip yeni ayakkabı renkleri deneyebilirsiniz. Bordo dolgu topuk botlar, siyah, mavi gibi elbise renkleri ile kombinlendiğinde oldukça hoş gözükecektir.

Neon renkli modeller, yazın vazgeçilmez renkleri arasına giren neonlar artık ayakkabılarda da karşımıza çıkıyor. Giysilerle hayatımıza giren neonlar, takılar, çantalar ve şimdi de ayakkabılarda. Yazın cıvıl cıvıl havasına neon modellerle renk katabilirsiniz. Spor şık giyinmeyi seviyorsanız şortlarınızla neon sandaletlerin uyumuna bayılacaksınız.

Dolgu topuk ayakkabı modellerinin fazla olmadığı düşünülse de aslında her ayakkabının dolgu topuk modeli de koleksiyonlarda yerini alıyor.

 • Dolgu Topuk Sandaletler: Dolgu topuk sandaletler yaz aylarında oldukça sık kullanılmaktadır. Kısa boylu kadınlar boylarının daha uzun gözükmesini istedikleri için topuklu sandalet modellerinden zevklerine uygun olanı tercih ederler. Dolgu topuk sandaletlerin, farklı boy seçenekleri de mevcuttur. Bazı modellerin topuk yüksekliği alçakken bazı modellerin topukları oldukça yüksek olabilmektedir.

Kırmızı Dolgu Topuklu Ayakkabı

Haki Renkli Dolgu Topuklu Ayakkabı
 • Dolgu Topuk Botlar: Dolgu topuğun rahatlığını kış aylarında da yaşamak istiyorsanız dolgu topuk botları veya çizmeleri tercih edebilirsiniz. Uzun saatler boyunca çalışırken ince topuklu ayakkabılar sizi oldukça rahatsız eder, oysaki dolgu topuklarla enerjiniz kolay kolay bitmez. Dolgu topuk botların en sık kullanılan renkleri kahverengi ve siyahtır. Yağmurlu ve karlı havalarda deri botlar tercih edilirken, yağışın olmadığı günlerde süet modeller tercih edilebilir. Son dönemin trendi püsküllerde botlarda karşımıza çıkmaktadır. Dolgu topuk botlarda da püskül detayları bu sezon gözler önünde.

Siyah Dolgu Topuk Bot

Püsküllü Dolgu Topuk Bot
 • Dolgu Topuk Çizmeler: Dolgu topuk çizmeler elbiselerle ve eteklerle kombinleyebileceğiniz parçalardır. Yağmurlu havalarda deri çizmelerinizi eteklerinizle kombinleyerek hem ıslanmaktan hem de soğuktan korunabilirsiniz. Çizmeler, kadınların iş hayatında ve günlük yaşamlarında en çok kullandığı ayakkabılardandır. Özellikle işe giderken oldukça büyük kolaylık sağlamaktadırlar. Dolgu topuklu çizme modelleriyle boyunuzu kolayca uzun gösterebilir, bunu yaparken de ıslanmaktan korunabilirsiniz. Her kadının ayakkabı dolabında bir adet çizmesi bulunmalıdır. İnce topuklu ayakkabılarla rahat edemiyor ve çok yoruluyorsanız, dolgu topuk çizmeler seçerek rahatça ayakkabılarınızı giyebilirsiniz.

Dolgu Topuk Çizme

Dolgu Topuk Püskül Detaylı Çizme
 • Dolgu Topuk Spor Ayakkabılar: Sokak modasının yükselen trendi olan bu ayakkabıları hemen hemen her genç kızın dolabında görmek mümkün. Markaların koleksiyonlarına eklemeye başladıkları bu modeller hem topuklu hem de spor ayakkabıdan vazgeçemeyen kadınlar için tasarlanmış gibi duruyor. Özellikle bilekten bağlanan dolgu topuk spor ayakkabılar kadınlar arasında oldukça popüler. Siz de bu trende ayak uydurmak için bu ayakkabılardan satın alarak, dolabınızda onlara da yer açabilirsiniz.

Siyah Dolgu Topuk Spor Ayakkabı

Mavi Dolgu Topuk Spor Ayakkabı
 • Gizli Dolgu Topuk Ayakkabılar: Bu ayakkabılarla boyunuzu uzun göstermek çok kolay. Dışarıdan bakıldığında düz topuksuz bir ayakkabı olarak gözüken modellerde aslında gizli dolgu topuk bulunmaktadır. Spor ayakkabıların çoğu modelinde de gizli dolgu topuklar bulunuyor.

Siyah Gizli Topuk Spor Ayakkabı

Beyaz Gizli Topuk Spor Ayakkabı
 • Bilekten Bağlamalı Dolgu Topuk Ayakkabılar: Ayak bileklerinizin inceliğini bu ayakkabılarla ortaya çıkarabilirsiniz. Deri, süet ve rugan modelleri seçeneklerinizin arasında. Elbisenize, ceketinize veya gideceğiniz mekâna göre bu modellerden birini seçerek kullanabilirsiniz. Bilekten bağlamalı dolgu topukların renkleri arasında klasik renkler olduğu kadar pembe, mor, mavi ve sarı gibi renklerde dikkat çekiyor.

Bilekten Bağlamalı Dolgu Topuk Ayakkabı

Siyah Bilekten Bağlamalı Dolgu Topuk Ayakkabı
 • Burnu Açık Dolgu Topuk Ayakkabılar: Burnu açık ayakkabı akımı 1940’lı yıllarda başlamıştır. Daha sonra 1960’lara kadar devam etmiş ve kaybolmuştur. 1990’lı yıllarda ise tekrar geri dönmüştür ve hala koleksiyonlarda burnu açık ayakkabıların büyük bir yeri var. Burnu açık ayakkabılar ilk olarak yaz aylarında kullanılmaya başlanmış ve daha sonra kış aylarında da tercih edilmiş. Soket çoraplarla kombinlenen burnu açık ayakkabılar konusunda kadınlar ikiye ayrılmış olsa da moda dünyasında çorapla açık ayakkabıları buluşturan kadınlar oldukça fazla. Kış aylarında kullanmak istediğiniz burnu açık dolgu topuklarınızı çorapla kombinleyerek değişik, eğlenceli ve renkli kombinler yaratabilirsiniz.

Burnu Açık Mavi Dolgu Topuklu Ayakkabı

Burnu Açık Siyah Dolgu Topuklu Ayakkabı

 

Ayakkabı Seçiminin İpuçları

 • İlk olarak seçeceğiniz ayakkabı modelinin ayaklarınıza uygun olması oldukça önemli. Yanlış ayakkabı seçimi daha sonra ayak sağlığınızı tehdit edici unsurlar oluşturabilir.
 • İnce uzun parmaklara sahipseniz, dolgu topuklu ayakkabıların her modelini seçme şansınız var demektir.
 • Kalın ayak bilekleriniz varsa bilekten bağlamalı modellerden uzak durmalısınız. Bilekten bağlamalı modeller ayak bileklerinizi öne çıkararak bileklerinizin daha çok dikkat çekmesini sağlarlar.
 • Kısa bir boya sahipseniz yine bilekten bağlamalı modellerden uzak durmalısınız demektir. Çünkü bilekteki şeritler boyunuzu keserek sizi daha kısa göstereceklerdir. Bunun yerine yüksek dolgu topuk ayakkabıları seçmelisiniz.
 • Kısa ve taraklı ayaklara sahipseniz ince uzun ayakkabı modelleri size uygun değildir. Bir ayakkabının güzel olması onu satın almanız için yeterli kriter değildir ve olmamalıdır. Ayakkabının güzelliği kadar ayağınızın içinde rahat edip etmemesi de bir o kadar önemlidir. Taraklı bir ayağınız varsa ince uzun modelleri seçseniz bile sonunda ayakkabının sıkması, ayağınızı vurması gibi neticelerle karşılaşacaksınız demektir. Seçim yaparken doğru tercihler yapmaya özen göstermelisiniz.

Dolgu Topuk Ayakkabıların Yükseklikleri

Dolgu topuk ayakkabıların 3 farklı yükseklik seçeneği bulunmaktadır.

 • Kısa Dolgu Topuklar: Kısa dolgu topuklar yüksekliği 3 ve 5 cm arasında değişen topuk yükseklikleridir. Oldukça rahat modellerdir. Genellikle orta yaşlı kadınların, sahada çalışan iş kadınlarının kullandıkları ayakkabılardır. Kısa dolgu topuk modelleri, çoğunlukla klasik ve burnu açık modellerdir.

Kısa Dolgu Topuklu Ayakkabı

Kısa Dolgu Topuklu Beyaz Ayakkabı
 • Orta Yükseklikteki Dolgu Topuklar: Genç kızların yazın en çok sandaletlerde ve kışın da botlarda tercih ettiği topuk yüksekliğidir. 5 cm ile başlayan ve 8 – 10cm arasına kadar olan topuk yüksekliği orta topuk boyu sayılmaktadır. Gün içinde kullanımı oldukça rahat ve şık modellerdir. Dolgu topuk spor ayakkabıların yüksekliği de en çok bu ölçüdedir.
 • Yüksek Dolgu Topuklar: 10 – 15cm arasında topuk yüksekliği değişen modellerdir. Gün içindeki kullanım sırasında uzun saatler boyunca giyildiğinde ayağınızı rahatsız edebilirler. Daha çok özel günlerde tercih edilen topuk yüksekliğidir. Elbiselerle, pantolonlarla kombinlendiğinde oldukça şık durmaktadırlar. Çoğu yüksek dolgu topuk modeli bilekten bağlayarak kullanıma uygundur ve daha çok bu tasarımlara yer verilmektedir.En şık, en trend topuklu ayakkabılara birçok trend mağazalara göz atabilirsiniz.

Siyah Zebra Yüksek Dolgu Topuklu Ayakkabı

Siyah Yüksek Dolgu Topuklu Ayakkabı
PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK