Bana Hemen Bir Çift Spor Ayakkabı Bulun!

Bana Hemen Bir Çift Spor Ayakkabı Bulun!

YAZ GELİYOR, BANA HEMEN BİR ÇİFT SPOR AYAKKABI BULUN!

İlk göz ağrım, Doruk’cuğum iş için bir süre önce yurt dışına çıktı. Nasıl alışmışım onunla sürekli görüşmeye ve konuşmaya anlatamam. Şu aramızdaki belli belirsiz flörtleşme durumu öylesine tatlı ki zaten kıyıp da “Haydi sevgiliyiz artık” diyemiyoruz. Bu nedenle, sürekli cilveli cilveli mesajlaşmalar ve parmaklarımla saçlarımı kıvıra kıvıra telefonda konuşmaların sonu gelmiyor. Gelmesin de bence. Filmin en heyecanlı yerindeyiz ve biri bir şey söylese, durumu açıklığa kavuştursa bu tatlılığı kalmayacak gibi geliyor. Ne var ki ben bu sere serpe yatıp telefonla konuşmalardan, sürekli dışarıda yenen yemeklerden kantarın topuzunu kaçırmışım. Biri benim elime bir çift spor ayakkabı tutuşturup, spora yollasın. Hatta o bir çift spor ayakkabı kimseyi beklemesin; gelsin bulsun beni.

Hala çok büyük şoktayım. İşte sürekli klasik, hafta sonları da genellikle eşofman altı ve sweatshirt kombiniyle takılan ben, bir süredir giymediğim bir jean pantolonumu bugün giymeye karar verdim. Pantolonu bacaklarımda çekiştirirken, maksat evrene pozitif enerji göndermek olsun diye, yıkandığı için biraz çektiğini düşündüm. Fakat iş fermuarı kapatmaya gelince, düğmenin Şam’da, iliğin Yemen’de olduğunu gördüğüm gibi tansiyonum yerinden oynadı. Ben kilo almamışım, yanıma bir Gizem daha almış, kol kola girmiş geziyorum resmen. Doruk da yazık, canım, onu da yemeyeyim diye demek ki sesini çıkarmıyor.

Hazır cancağızım işiyle gücüyle meşgulken, kendimi spora, doğaya, deniz kıyısına, spor yapabileceğim herhangi bir yere vermek üzere spor ayakkabılarıma şöyle bir göz gezdirdim. Evet, tabi ki hepsini bir şekilde, bir zamanlar eskitmişim. Ayağımda spor ayakkabıları paralayana kadar koştuğum, yürüdüğüm o dönem, sanki yüzyıllar önceymiş gibi… Hüzünlü bir şekilde kontrolü elime aldım ve yeni sezonun spor ayakkabılarına göz gezdirmeye karar verdim.

Mucizelere inandıran spor ayakkabı modelleri

Şirketteki pespaye kızla, çok lazımmış gibi bu kilo aldığımı fark ettiğim acılı günümde yine alışverişte karşılaştım. Tüm zayıflığı, hatta çelimsizliğiyle askıları alıp alıp havaya kaldıran, zannediyorum 30 beden falan giyen bu sevimsizi görünce, iyice keyfim kaçtı. Kendimi onun üç ila beş katı bir kütle gibi hissettim. “Ben bir yağ bezesiyim” diye bağıra bağıra ağlamak istedim. O anda, başka bir yöne doğru bakışlarımı çevirip, “onlar”ı gördüm.

YAZ GELİYOR, BANA HEMEN BİR ÇİFT SPOR AYAKKABI BULUN!
Pembe Spor Ayakkabı
YAZ GELİYOR, BANA HEMEN BİR ÇİFT SPOR AYAKKABI BULUN!
Dikişsiz Spor Ayakkabı

 

 

 

 

 

 

 

 

Mucize diye bir şey gerçekten vardı. Vitrindeki o muhteşem spor ayakkabılara bakarken, sanki bir hasır sepetin içindeki kedi yavrularını sever gibi bir halim vardı. O nasıl şeker bir pembe, o ne muhteşem mor! Ay ben o lacivertleri, o grilerin bir sürü tonlarını yerim! Nasıl güzel kontrastlar yapılmış, nasıl şahane tasarlanmış spor ayakkabılar onlar. Ben onları nasıl hunharca kullanacağım? Ben onlarla nasıl koşarım?!

“Hepsini sar kardeşim”

Sanırım ben yalnızca kilo almadım. Aynı zamanda yaşlandım da. Kendimi şu an turşu gibi hissediyorum. Neyse ki girdiğim dükkanların sahipleri aklı selim insanlarmış da parmakla beni göstere göstere gülmediler. Ben 90’larda değil, resmen 60’larda 50’lerde falan çocuktum herhalde.

Sebebine gelince, efendim spor yapmaya karar verip de spor ayakkabıların güzelliğine kendini kaptıran ben, bir renkten diğerine, o modelden bir başkasına hem göz gezdiriyor, hem de hepsini tek tek giyip seyrediyordum. Artık bir noktadan sonra daha fazla dayanamadım ve ağzımdan şu cümle dökülüverdi. “Sar kardeşim sen şunların hepsini.”

YAZ GELİYOR, BANA HEMEN BİR ÇİFT SPOR AYAKKABI BULUN!
Gri Spor Ayakkabı
YAZ GELİYOR, BANA HEMEN BİR ÇİFT SPOR AYAKKABI BULUN!
Mavi Spor Ayakkabı

 

 

 

 

 

 

 

 

Sar? Gizem sen iyi misin? Tabi ki seninle ilgilenen o gencecik delikanlı “sar”maktan kastını hiçbir şekilde anlamadı. Ancak, benim gibi (!) yaşı kemale ermiş, eh belki iyi kötü de Türk filmi seyircisi olanlar bilirler. Mesela, Emel Sayın ve Tarık Akan’ın rol aldığı Yalancı Yarim filminde, düğün hazırlıkları sırasında Emel Sayın’ın babası Münir Özkul, Mürüvvet Sim’e paket gibi kağıda sarılı bir kumaş uzatır ve “Oğlanın boyuna uygun pijama bulamadım. Ben de kumaş aldım” der. Çünkü o dönemde alınan ev terliği de olsa elbise de olsa kumaş da olsa sarılırdı. Tezgahtara, “Sar bunları” derlerdi.

Neyse lafı daha fazla dolandırmayayım. Benim bir an önce spora başlamam şart oldu. Siz de benim gibi içten içe yaşlanmadan sağlıklı yaşamaya, spor yapmaya başlayın. Ama önce, bu tasarım harikası spor ayakkabılara göz atmayı unutmayın. Ay, yerim ben onları…

YAZ GELİYOR, BANA HEMEN BİR ÇİFT SPOR AYAKKABI BULUN!
Füme Rengi Spor Ayakkabı
YAZ GELİYOR, BANA HEMEN BİR ÇİFT SPOR AYAKKABI BULUN!
Bağcıklı Spor Ayakkabı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK