YENİ NESİL MÜŞTERİLERİN YENİ ALIŞVERİŞ DENEYİMLERİ

YENİ NESİL MÜŞTERİLERİN YENİ ALIŞVERİŞ DENEYİMLERİ

Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı kelimelere, cihazlara veya uygulamalara baktığımızda yakın geçmişten bugüne ciddi bir farklılaşmanın içinde olduğumuzu görüyoruz. Giderek daha mobil, daha sosyal, daha bağlı bir dünyada buluyoruz kendimizi. Yolda yürürken, arkadaşlarımızla sohbet ederken hatta Tv izlerken bile gözümüz bir yandan elimizde veya kucağımızda taşıdığımız farklı (Second Screen) ekranlara kayıyor, değil mi?

Business Insider’ın yakın geçmişi analiz ettiği, medya tüketimine yönelik son araştırmasına göre hayatımızdaki bir numaralı medyamız cep telefonu, ikinci sırada tablet veya laptoplar yer alırken Tv üçüncü sırada.

us_consumer_media_consumption_share

Artık “Yeni Nesil Müşteriler” planlanmış içeriklere uyum sağlamak yerine gerçek zamanlı, interaktif ve kişisel içerikleri tercih ediyor. Örneğin bir videoyu sadece izlemekle yetinmiyor, içeriğe dahil olmak ve bunu sosyal platformlarda çevresiyle paylaşmak istiyor. İçince bulunduğumuz bu değişim dönemine markalar açısından baktığımızda online ve offline medyayı içine alan “Hybrid” pazarlama modellerinden bahsederken, tüketiciler açısından baktığımızda ise durum daha eğlenceli bir hale geliyor. Bunun nedeni ise artık oyunun kurallarının tüketiciye göre belirleniyor olması. Markalar ise günümüzde daha hızlı, daha kısa, kişiye özel ürün ve servislerini sunmaları gerektiğinin farkında.

Peki günümüzde giderek daha fazla mobil data tüketen ve ihtiyaçlarına mobil cihazları üzerinden anlık çözüm arayan “Yeni Nesil Müşteriler” acaba markaları ve alışverişle birlikte ödeme alışkanlıklarını nasıl etkiliyor? Her ne kadar mağazaları ziyaret edenlerin sayılarında düşüş trendinde olsak da, müşteriler sosyalleşmek için mağazaları ziyaret etmeye devam ediyor ve edecekler. Markalar için de, artık en önemli nokta fiziksel ve dijital dünyaların birleşmesi. Bu iki dünya birbirinden ayrı şekilde ilerlemiyor, tam tersine birbirleriyle sürekli bir etkileşim içerisindeler ve müşterinin ihtiyacına birlikte sundukları modelde etkileşim cevap veriyor ve gelir artıyor. Mobil cihazların fiziksel mağazalardaki satışları çok ciddi olarak etkilemeye başladığını, Deloitte’un geçtiğimiz aylarda hazırlamış olduğu The New Digital Devide raporu da desteklemekte.
deloitte_mobile_digital_instore_sales

Rapora göre, ABD’de mağaza içi satışların %19’unun mobil cihazlardan (cep telefonları ve tabletler) etkilendiği belirtilmiş. Diğer yandan günümüzde müşterilerin %32’sinin mağaza içerisinde mobil cihazlarından araştırma yaptıktan sonra, satın alma kararlarını değiştirdikleri gözlemlenmekte.

mobile_between_online_offline

Aslında formül oldukça basit. “Yeni Nesil Müşteriler” mağaza ziyaret amaçları ne olursa olsun, hangi kanalda kendilerine özel bir “fayda” görüyorsa, alışverişini o kanaldan tamamlamayı tercih ediyor. İşte tam da bu noktada müşterileri alışveriş alışkanlıklarına göre gözlemlemek ve yönetmek, markalar için oldukça büyük fırsatlar içeren “Yeni Alışveriş” döngüsünün önemini ortaya koyuyor. Bu alışveriş döngüsü aynı zamanda ödeme sistemleri için de oldukça potansiyel bir iş modelinin temelini oluşturuyor: Mağazada Mobil Ödeme. Çünkü ürünlerin deneyimlenebildiği, fonksiyonlarının yakından incelenebildiği ve satın almaya “çok yakın” o doğru anda ve lokasyonda markanın müşterilere sunacağı “fayda”nın etkisi, alışverişi satışla tamamlayacak güçte. Özetle “Yeni Nesil Müşterilerin Yeni Alışveriş” deneyimlerinden kazanmanın formülü: Doğru zamanda, doğru mecrada bulunmak.

PAYLAŞ
Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler lisans ve Pazarlama İletişimi yüksek lisans eğitiminin ardından gözlerini telekom dünyasında açan Ceylan, Turkcell'de 6 yıl çalıştıktan sonra sırasıyla Sahibinden.com, KlikSA ve TeknoSA'da Pazarlama, Reklam ve İş Geliştirme gibi birçok farklı departmanı yönetmiştir. Aynı zamanda mobil, yeni nesil teknolojiler ve e-ticaret tutkunu olarak Vitringez.com'un kuruluş aşamasından beri farklı birçok projesine destek vermektedir. Internet sektörüne yönelik paylaşımlarını bloğu ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK