Yeni Yıla Daha Fit Bir Vücutla Girmenizi Sağlayacak Kış Diyeti

Yeni Yıla Daha Fit Bir Vücutla Girmenizi Sağlayacak Kış Diyeti

Yeni yıla daha fit bir vücutla girmenizi sağlayacak kış diyeti

Aralık ayının sonuna kadar vücudunuzdaki şişkinliklerden, ödemlerden ve fazla kilolardan kurtulup, yeni yıla yepyeni bir görünümle girmek ister misiniz? Herkesin “Evet” dediğini duyar gibiyiz. Ancak bunun için her zamanki diyet programlarınızdan birini uygulamanız işe yaramayabilir. İhtiyacınız etkili ve sağlıklı bir kış diyeti olabilir. Çünkü vücudumuzun kış aylarında duyduğu ihtiyaçlar, diğer mevsimlere göre farklılık gösterir.

Kış aylarında, hem zinde olmanızı sağlayacak hem de vücut ısınızı koruyacak diyetler tercih etmeniz faydalı olabilir. Çünkü vücudunuz, ısıyı korumak adına sizden yaz aylarında yediğinizden daha kalorili besinler ister, bulamadığı zaman da sizi güçsüz düşürebilir. Karmaşık mı geldi? İsterseniz bu konuyu biraz daha açalım…

Mevsime Uygun: Kış Diyeti

Okyanusları aşarken, kutuplarda yaşarken…

Seçtiğiniz diyetin kış aylarına uygun olması gerçekten de önemli. Vücudunuzun, hava şartlarına rağmen ısısını koruyabilmesi için yeterli miktarda besin bulması ve bu besinlerin yakılabilecek nitelikte olması gerekiyor. Bu nitelik de lipitler yani yağlardan oluşuyor. Şimdi “Yakacağı yağları, benim fazla kilolarımdan yaksın.” diye düşünüyor olabilirsiniz ancak vücudunuzun yağ yakma sistemi bu şekilde çalışmıyor.

Vücudunuza aldığınız besinler ısıya dönüşür. Kilolarınızı kaybetmeniz için vücudunuzun ısısını korumak amacıyla yaktığı yağlar yeterli olmaz.

Başlıkta belirttiğimiz okyanusları aşma örneği de bu duruma işaret ediyor. Uzun mesafeleri yüzerek aşmak için rekor denemeleri yapan insanlar, bu dönemde daha kalorili yiyecekler yiyerek vücut ısısını korumaya çalışır. Hatta bu dönemde bu sporcular kilo almayı hedefler. Fazla düşük sıcaklıklar, vücut ısıları da düşük olduğu takdirde bu kişileri şoka sokabilir hatta donmalarına neden olabilir.

Ayrıca, kutuplarda yaşayan insanların da ılıman iklim kuşağında yaşayan insanlara göre daha yağlı hayvansal ürünlerle beslenmelerine rağmen, daha az kilo almalarının nedeni de vücut ısısını korumak için daha fazla besin ihtiyacı duymalarından kaynaklanıyor.

YENİ YILA DAHA FİT BİR VÜCUTLA GİRMENİZİ SAĞLAYACAK KIŞ DİYETİ

Peki kış aylarına uygun diyet programı nasıl olmalı?

İşte kış aylarında uygulayabileceğiniz bir diyet listesi…

-Sabah-

Kahvaltıdan önce

1 su bardağı ılık su

1 su bardağı normal sıcaklıkta su

Kahvaltı

1 yumurta + 1 dilim beyaz peynir

2 ince dilim ekmek (tahıllı/ tam tahıllı/ kepek/ çavdar)

Çiğ sebze

Ara öğün

1 porsiyon mevsim meyvesi

Öğle

Bir bonfile dilimi kadar kırmızı et veya 2-3 köfte

1 ince dilim ekmek  (tahıllı/ tam tahıllı/ kepek/ çavdar)

Salata (zeytinyağlı)

Ara öğün

1 dilim beyaz peynirden 2 dilim arasına sandviç veya yağsız tost

Akşam

1 tabak sebze yemeği (yaklaşık 10 yemek kaşığı)

1 dilim ekmek

1 küçük kase yoğurt veya 1 su bardağı ayran

Salata (zeytinyağlı)

Gece

2 adet mevsim meyvesi

Diyet sırasında dikkat edilmesi gerekenler

  • Bu diyeti uygularken günlük 2 litre su tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor.
  • Ayrıca herhangi bir sağlık probleminiz varsa, diyet programı uygulamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.
  • Bu diyet sırasında sağlığınızı etkilemediği takdirde gün içerisinde 1-2 fincan filtre kahve tüketmeniz de önerilebilir.
PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK