Yolcusunu En Çok Seven Havayoluyla Uçmanın Keyfi

Yolcusunu En Çok Seven Havayoluyla Uçmanın Keyfi

YOLCUSUNU EN ÇOK SEVEN HAVAYOLUYLA UÇMANIN KEYFİ

Siz de seyahat etmeyi sevenlerden misiniz? Yaşadığınız şehirden, ülkeden zaman zaman uzaklaşmak, başka kültürler, insanlar tanımak size de cazip geliyor mu? O halde siz de yolu sık sık havalimanlarına düşenlerdensiniz. Evde valiz toplamayla başlayan özgürlük duygusu, özellikle seyahat için havayolunu tercih edenlere, “insanoğlu kuş misali” sözünün gerçekleşmiş halini yaşatıyor.

Böyle durumlarda seyahat keyfini doyasıya yaşayabilmek için, uçuş emniyeti ve konforuna önem veren, güler yüzlü ve profesyonel kabin ekibine sahip olan doğru havayolunu tercih etmek de çok önemli. Havayolu şirketlerinde genellikle aranan özellikler temel olarak bunlar. Ancak, elbette uçuş konforu bu kadarla sınırlı değil. Yolcusunu en çok seven havayolu olmak için, tüm bu özellikleri taşımak ve daha fazlası için sürekli kendini yenilemek gerekir. İşte o zaman değmeyin o havayolu şirketi yolcularının keyfine!

“Gülümsemesini bilmeyen, uçağının kapısını açmasın”

Bir Çin atasözü der ki “Gülmesini bilmeyen dükkan açmasın” biz o sözü biraz değiştirdik ve “Gülümsemesini bilmeyen, uçağının kapısını açmasın” dedik. Böylece havayolu şirketlerinin ve yolcularının kabin ekibinden beklentilerini özetledik.

Gerçekten de havayoluyla seyahat edecek yolcular, bilet satış gişelerinden itibaren o havayolu şirketinin misafir ağırlama kültürüne tanık olmaya başlar. Dolayısıyla, nasıl ki tıpkı aileden biri gibi sizi karşılayan, size güven ve önem veren mahallenizin esnafları varsa, havayolu şirketlerinde de aynı sıcakkanlı ilişkiye sahip olabilmek önemli bir ayrıcalık olarak bilinir.

Uçak seyahatlerinde yolcuları rahat ettirmek sunulan hizmetlerle varsa uçuş korkularını dindirmek, o havayolunun tekrar tercih edilmesini sağlar. Bu nedenle, endişelere ve sorulara güler yüzle ve anlayışla karşılık veren bir kabin ekibi, havayolunun müşteriye görünen yüzü olarak önem taşır

Aynı şekilde, ihtiyaçlara karşılık verilirken, işlerini severek yapan bir kabin ekibiyle karşılaşmak, yolculara ayrıcalıklı bir yolculuk imkanı sunar.

Koltuk konforunun yolculuktaki önemi

Havayolu taşımacılığı, elbette ticari amaçla sunulan bir hizmet. Ancak, her şey ticaret değil. Özellikle yolcu taşımacılığı, tamamen insanlar üzerine kurulu bir işletme prensibine sahip olduğu için, işin insani taraflarını düşünmek havayolu şirketlerinin önem vermesi gereken noktalardan biri.

Örneğin, herkes uçak yolculuğu süresince rahat oturabilmek ve ön koltukla arasındaki mesafede bacaklarını rahatsız etmeyecek şekilde yolculuğunu sürdürmek ister. Ancak, her havayolu şirketi bu ihtiyacı karşılayamayabiliyor. Daha fazla kazanma mantığını bir kenara bırakıp, yolcuya verilen değer ve hizmet kalitesini en üst seviyede tutmak o havayolunu ayrıcalıklı hale getiriyor. Böyle bir havayolu şirketiyle seyahat etmek de bir ayrıcalık oluyor.

Siz de böyle bir havayolu şirketiyle seyahat etmenin keyfini sürmek istiyorsanız, Atlasjet bu anlamda beklentilerinizi karşılayacak hizmetlerle sizleri bekliyor. Siz de yolcusunu en çok seven havayolu Atlasjet ile uçak yolculuğunu, keyif haline getirebilirsiniz.

 

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK