Yüz Şekline Göre Eşarp Bağlama Stilleri

Yüz Şekline Göre Eşarp Bağlama Stilleri

Başörtüsü seçimi ve kullanımı oldukça özen gerektiren bir konu. Yüzünüze yakışan renkleri ve desenleri öğrenmek, farklı bağlama stilleri için el becerinizi geliştirmek ve belki de en önemlisi yüz şeklinize göre bağlama şekillerini keşfetmek gerekiyor. Çünkü başörtüsünün sadece giydiklerinize değil, yüz şeklinize yakışması da sizi daha şık ve alımlı gösterecek etkenlerden biri.

Yüz şeklinize göre eşarp bağlama şekillerini sizler için bir araya getirdik.

Kare Yüz Şekline Göre Eşarp Bağlama

Nettesettür - Marco Bellini Eftandise - Vitringez Nettesettür - Marco Bellini Eftandise Eşarp - Vitringez

 

Köşeli ve kare yüz şekline sahipseniz, eşarbınızı bağlarken yüz hatlarınızı yuvarlayacak bir bağlama şekli tercih etmelisiniz. Örneğin, eşarp ya da şalınızı boynunuzu sıkıca saracak, arkada toplanmış şekilde bağlamak; hem yanaklarınızı hem de köşeli çenenizi ön plana çıkaracaktır.

Yüzünüze daha yuvarlak ve yumuşak bir görünüm kazandırmak için;

 • Bonenizi alnınızın en üst noktasından başlayarak yuvarlak bir şekilde bağlayın.
 • Yuvarlak tarzda, gevşek sarılmış bir bağlama şekliyle yüzünüzün sert köşelerini gizleyin.
 • Dökümlü modeller tercih edin ve eşarbınızı yanaklarınızdan boynunuza doğru sarkıtarak bağlayın.

Uzun Yüz Şekline Göre Eşarp Bağlama

Nettesettür - Marco Bellini Miray Şal - Vitringez
Miray Şal Modelleri

Nettesettür - Marco Bellini Miray - Vitringez
Kırmızı Miray Şal Modelleri

 

Uzun bir yüz şekline sahipseniz, eşarbınızı bone ile birlikte bağlamalısınız. Çünkü eşarbınızın altından görünecek ve alnınızın bir kısmını kapatacak bir bone; yüzünüzün daha küçük görünmesine yardımcı olacaktır.

Yüzünüze daha yuvarlak ve bir görünüm kazandırmak için;

 • Eşarbınızı bone ile bağlayarak alın bölgenizin bir kısmını kapatın. Yüzünüzün boyunu enine yakın hale getirmek, yüzünüzü daha yuvarlak gösterecektir.
 • Yan tarafı fırfırlı, kabartmalı ya da krepe eşarplar tercih edin.
 • Sıkı bağlama modelleri yerine gevşek bağlama şekilleri uygulayın.

Ters Üçgen / Kalp Yüz Şekline Göre Eşarp Bağlama

Nettesettür - Marco Bellini Eftandise Şal - Vitringez
Eftandise Şal

Nettesettür - Marco Bellini Eftandise Beyaz Eşarp - Vitringez
Eftandise Beyaz Eşarp

 

Eğer yüzünüz ters üçgen ya da kalp şeklinde ise; alnınızın genişliği ile çenenizin genişliği arasında denge kuracak bağlama şekilleri tercih etmelisiniz. Bone kullanacaksanız, alnınıza yapışan düz modellerden vazgeçmelisiniz.

Eşarbınızı bağlarken çenenizin sivri görünüşünü azaltarak daha yumuşak bir görünüm kazandırmak için uygulayabileceğiniz yöntemler;

 • Eşarbınızın üst kısmını gevşek bırakın ve mümkünse bone kullanmayın.
 • Sıkı bir bağlama şeklini tercih ediyorsanız, eşarbınızın üst kısmını alnınızın yanlarını kapatacak şekilde yuvarlayın.
 • Sivri algısını kırmak için eşarbınızı çenenizin altından iğneleyin.

Yuvarlak Yüz Şekli Olanlar

Nettesettür - Versace Sportivo - Vitringez
Versace Sport Eşarp

Nettesettür - Versace Sportivo Eşarp - Vitringez
Kırmızı Versace Sport Eşarp

 

Yuvarlak hatlı bir yüze ya da tombul yanaklara sahipseniz; eşarbınızı yüzünüzü daha uzun ve daha zayıf gösterecek şekilde bağlamanız gerekiyor.

 • Mümkünse bone kullanmayın. Bone kullanacaksanız, yüzünüzün basık bir görünüme kavuşmasını engellemek için eşarbınızın altından görünmemesine özen gösterin.
 • Eşarbınızı bağlarken, yüzünüzün yan kısımlarını gizleyip, alnınızı ortaya çıkarın.
 • Yumuşak bir görünüme kavuşmak için daha dökümlü modelleri tercih edin.

Oval Yüz Şekline Göre Eşarp Bağlama

Nettesettür - Marco Bellini Miray Şal Krem - Vitringez
Krem Rengi Miray Şal

Nettesettür - Marco Bellini Eftandise Pembe Eşarp - Vitringez
Eftandise Pembe Eşarp

 

Oval bir yüz şekline sahipseniz, eşarbınızı istediğiniz şekilde bağlayabilirsiniz.

Tesettür Giyim de Yeni Akım: Şal

Hanımlar, tesettür giyim markalarının bizlere en moda olanı sunmakla ilgili rekabeti artık yeni bir alan kazanarak daha da genişledi: Şallar. Biliyorsunuz, tesettür giyimin en önemli parçası eşarplar. Onlar ile ilgili de epeyce seçeneğimiz var ama bu seçenekler daha çok üretildikleri kumaş çeşitleri ve desen ile renk alternatifleri ile sınırlı. Alternatif bir başka ürün aradığınızda son yılların en popüler ürünleri tesettür şal modelleri.

Modanın her gün yeni bir şey sunma gayreti, aslında epeyce işimize yarıyor. Çoğu zaman alternatifsiz kaldığımızı hissettiğimiz zamanlarda ya yepyeni bir ürün sunuyorlar bize ya da zaten var olan bir ürüne yeni bir kullanım alanı geliştiriyorlar. Özellikle tesettürü bir yaşam biçimi olarak benimseyen hanımlar için seçenek azlığı canımızı sıksa da, eşarp niyetine kullanabileceğimiz şal çeşitlerinin piyasaya sürülmesi, üstelik bu tesettür şal modellerinin de şıklık konusunda en az eşarp modelleri kadar iyi sonuç vermesi gerçekten çok sevindirici.

Biz de bu yazımızda tesettür modasının son zamanlardaki en popüler ürünlerini hakkında önerilerden oluşturalım istedik. Öncelikle elimizde hangi tipte tesettür şal modellerinin olduğuna bir bakalım. Şal çeşitlerini biraz tanıyalım. Sonrasında şal satın alırken nelere dikkat etmek gerek, ona da kısaca değineceğiz.

Tesettür Şal Modelleri

Biliyorsunuz, şal kullanmak oldukça eski bir gelenek. Ancak eşarp şal ya da şal eşarp diyebileceğimiz bu modellerin moda dünyasındaki tarihi çok da eski değil. Hatta oldukça yeni sayılır. Bakalım, eşarp modellerinin yerine kullanabileceğimiz hangi tesettür şal çeşitleri var elimizde?

Jakarlı Şal Modelleri:

Hafiften parlak olan bu kumaş türünden üretilen tesettür şallar kumaşın yapısının ince olması ve fakat aynı zamanda da kalıplı olması nedeniyle kullanım kolaylığı sağlıyor. Tabi cazibesi yalnız kullanım kolaylığı değil jakarlı şalların. Aynı zamanda parlak dokusu sayesinde şıklık ve zarafet de sağlıyorlar. Özellikle ekstra şık giysilerinizle kombinlemek için ideal.

Tilla Jakarlı Şal Modelleri

Jakarlı Şifon Şal Modeli

 

Viskon Şal Modelleri

Viskon son dönemlerde pek çok giysinin ve tekstil ürününün gözde kumaşı. Şal üretimi konusunda da iyi sonuç veren, iyi bir seçerek. Viskon şallarda bir yüzü mat, diğer yüzeyi parlak seçenekler bulmanız mümkün. Bu da size tek üründe iki görünüm seçeneği sunuyor.

Gri Viskon Şal Modelleri

Kırmızı Viskon Şal Modelleri

 

Şifon Şal Modelleri:

Eşarp modellerinde çok iyi sonuç vermese de şallar da iyi sonuç veriyor şifonlar. Hava alabilen ve kolay şekil verilebilen bir kumaş olması bize kullanım kolaylığı sağlıyor ama bu kolaylık kumaşın şıklığını da gölgede bırakmıyor. İyi bir alternatif olduğunu düşünüyoruz.

En Şık Şifon Şal Modelleri

Kırmızı Şifon Şal Modelleri

 

Pamuklu Şal Modelleri:

Hem hava alması, hem doğa ve cilt dostu olması açısından pamuklu şal çeşitlerinin yeri bir başta. Özellikle sağlıklı bir ürün olması, uzun saatler taşımanız gereken durumda sizin için iyi bir seçenek. Üstelik istediğiniz şık görüntüden uzaklaşıyor falan da değilsiniz. Modellerimize bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Desenli Pamuklu Şal Modelleri

Çiçek Desenli Pamuklu Şal Modelleri

 

İpek Şal Modelleri:

İpek özellikle eşarplarda çok uygulanıyor ama şal eşarplarda da aynı şıklığı ve zarafeti sağlıyorlar. İpeğin kendiliğinden parlak yüzeyi sayesinde otomatikman bir şıklık yakalayan ürün, doğru renk kombinasyonları ile en şık kombinlerin star parçası haline geliyor.

Yeşil İpek Şal Modelleri

En Moda İpek Şal Modelleri

 

Dantelli Şal Modelleri:

Şıklık demişken.. Eğer dantelli şal modellerini henüz keşfetmediyseniz, şıklık yarışında geride kalmanız an meselesi. Uç kısımlara eklenen danteller ağırlıklı olarak şalın kendisiyle aynı renkte uygulanıyor. Farklı renkte uygulananlar da var bir şey söyleyelim mi, hiç fena değiller. Özellikle dantel ile kombine edilebileceğini düşündüğünüz giysilerinizle kullanabilirsiniz.

Dantelli Şal Modelleri

Dantel Detaylı Şal Modelleri

 

Taşlı Şal Modelleri:

Minicik pırıltılı taşlarla hazırlanan bu tesettür şalların gizli ışıltılara sahip dokusu, özellikle en şık giysileriniz ile kombine etmek için çok uygun. Özel bir günde ya da gecede, bir davette, düğün ya da nişan törenlerinde kullanabileceğiniz, şıklığınızı pekiştirecek güzel bir ürün. Sitemizdeki modellere bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Taş Detaylı Şal Modelleri

Siyah Taş Detaylı Şal Modelleri

 

Penye Şal Modelleri:

Penyeyi çok seviyoruz, bu bir gerçek. Her zaman en kullanışlı bulduğumuz, içinde en çok rahat ettiğimiz ürünler penyeler. Penye eşarp şallar da bunun yeni bir ispatı adeta. Günlük kullanımda size hem kolaylık hem de rahatlık sunan bu ürünlerin en çok sevdikleriniz arasında yerlerini alacaklarına hiç şüphe yok.

Lacivert Penye Şal Modelleri

En Moda Penye Şal Modelleri

 

Simli Şal Modelleri:

Taşlı modellerin kazandırdığı şıklığa bir alternatif arayacak olursanız, o zaman biz de size simli modelleri öneririz. Tesettür şal modelleri arasında epeyce popüler olan bu ürünler, aynen taşlı ürünlerde olduğu gibi özel günlerde, gecelerde, davetlerde, nişan ya da düğün törenlerinde size en iyi şekilde eşlik edecektir.

Altın Simli Şal Modelleri

Simli Yeşil Şal Modelleri

 

Desenli Şal Modelleri:

Eğer giysileriniz çok desenli değil ise o zaman tesettür şalınızın desenli olması, kombin başarısı açısından iyi olabilir. Hep söyleriz, iyi bir eşarp ya da eşarp şal tüm kombinin içinde star parça olabilir. Desenli modeller bunun için en uygun ürünlerden biri gerçekten. Desenli modellere bir göz gezdirmeden, ne giyeceğinize karar vermeyin.

Sarı Desenli Şal Modelleri

Motif Desenli Şal Modelleri

 

Baskılı Şal Modelleri:

Herkesin kendine ait bir tarzı var ve genellikle o tarzdaki ürünleri kullanıyor biliyoruz. Ancak baskılı ürünlerin de tarzınızı ifade etmek için son derece uygun olduğunu da unutmamanızı tavsiye ediyoruz. Sitemizdeki baskılı ürünlere bir göz gezdirdiğinizde ne demek istediğimizi anlayacak, belki bize hak verecek, hatta belki de alışveriş tercihinizi bu yönde kullanacaksınız, kim bilir?

Şık Tasarım Baskılı Şal

Renkli Baskılı Şal Modelleri

 

Tesettür Şal Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bazıları tamamen şıklığa yönelik tavsiyeler olup, bazıları da fonksiyonel olmak üzere size bazı tavsiyelerimiz olacak. Gelin biz hepsini bir arada toplayalım ve okuması ve akılda tutması kolay olsun diye madde madde yazalım.

 • Öncelikle şallarımızın mevsim ile uygunluğunun çok önemli olduğunu unutmamalıyız. Tesettür giyim hava koşullarından en çok etkilenen giyim tarzlarından biridir. Dolayısı ile o gün takacağımız ürünün hava koşullarına uygun olması, bize gün içinde konfor sağlayacaktır.
 • Bize sunulan o desen deryasında kaybolmamak için şal modellerini yalnız düz renkli ya da desenli olarak ayırmamalıyız. Desenli modelleri de küçük desenliler ve büyük desenliler diye iki grupta toplamakta yarar var.
 • Bir diğer önemli konu da bize uygun renk tonlarını saptayabilmektir. Renk seçimi cilt alt tonumuzla uyumlu olmalıdır. Eğer el bileklerinizin iç kısmındaki damarlar daha çok maviyi andırıyorsa o zaman sizin açık tonlarda şal modellerini tercih etmeniz daha yerinde olur. Eğer bu damarların renkleri daha çok açık ve yeşil tonlarda ise bu kez sizin renginiz daha çok koyu tonlar demektir.
 • Eğer üzerinizdeki tesettür giyim ürünleriniz düz renklerde ise desenli ürünleri, desenli ise düz renkli ürünleri seçmenizi tavsiye ederiz. Bu tezat görünüm size daha asil bir şıklık kazandıracaktır.
 • Biliyorsunuz, pek çok kumaş alternatifi var. Kumaş çeşitlerini tanıyarak, kırışması zor kumaşlardan yapılan ürünleri seçerseniz, daha konforlu bir kullanım elde edersiniz.

Şal Modelleri ve Şal Fiyatları:

Tesettür giyimin son dönemdeki en tutulan ürünlerinden olan şal modelleri değişik renk ve desen uygulamaları ile kadın tesettür modasına önemli katkılarda bulunuyor. Şal çeşitlerini görmek ve bu çeşitler arasında zevkinize göre bir seçim yanmak için web sitemizin ilgili sayfasına göz gezdirebilirsiniz. Şal fiyatları değişiklik gösteriyor ama siz de kesenize göre doğru seçimi yapmak istiyorsanız, en trend mağazalardan tüm tesettür şal ve başörtüsü ürünlerini satın alabilirsiniz. Keyifli alışverişler..

PAYLAŞ
Pazartesi sendroma girilir, alışveriş günü ilan edilir. Salı diyet bozulur ama kombinasyon yerindedir. Çarşamba hafta ortası, genel bir bakım mı yaptırılsa? Perşembe can sıkıntısı, Ceyda ne giymiş öyle? Cuma haftanın son günü ama dip boyası başa bela. Cumartesi Pazar neyse de; off Pazartesi ne giyilecek biri bize söylese ya! Dert etmeyin! Türkiye' nin ilk ve tek moda arama motoru hayatınızı kombine ediyor! Okuyanlar bu sezon yine çok konuşuluyor...

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK